Zespół Interdyscyplinarny w Gminie Zarzecze.
W związku ze zmianą ustawy o przeciwdziałaniu przemocy domowej z dnia 29 lipca 2005r., Wójt Gminy Zarzecze Zarządzeniem Nr 86/2023 z dnia 30 sierpnia 2023 w miesiącu wrześniu br. powołał Zespół Interdyscyplinarny w Gminie Zarzecze.
Zadaniem Zespołu Interdyscyplinarnego jest m.in. inicjowanie działań w stosunku do osób doznających przemocy domowej oraz osób stosujących przemoc domową, powoływanie grup diagnostyczno-pomocowych i bieżące monitorowanie realizowanych przez nie zadań, monitorowanie procedury "Niebieskie Karty", kierowanie osoby stosującej przemoc domową do uczestnictwa w programie korekcyjno-edukacyjnym dla osób stosujących przemoc domową lub programie psychologiczno-terapeutycznym dla osób stosujących przemoc domową.
W skład Zespołu Interdyscyplinarnego wchodzą przedstawiciele: jednostek organizacyjnych pomocy społecznej; gminnej komisji rozwiązywania problemów alkoholowych; Policji; oświaty; ochrony zdrowia; organizacji pozarządowych.
W gminie Zarzecze działają grupy diagnostyczno-pomocowe powołane przez Zespół Interdyscyplinarny, których zadaniem jest praca z osobą doznającą przemocy domowej i opracowanie indywidualnego planu pomocy, zgodnie z jej potrzebami.
Przemoc w rodzinie to każde celowe działanie lub brak działania, które powodują krzywdę i cierpienie fizyczne albo psychiczne członka rodziny. Sprawca przemocy wykorzystuje przewagę nad ofiarą i narusza jej podstawowe prawa, takie jak godność, wolność i nietykalność cielesną. Ofiarą przemocy w rodzinie może być każdy – małżonek, partner, osoba starsza, dziecko, osoba z niepełnosprawnościami. Przemoc jest przestępstwem. W zależności od tego, czy przemoc ma charakter jednorazowy, czy się powtarza, jest ścigana na podstawie przepisów Kodeksu karnego. Jeżeli przemoc ma charakter ciągły, zostanie zakwalifikowana jako przestępstwo znęcania się nad rodziną z art. 207 Kodeksu karnego. Podejmowanie interwencji w środowisku wobec rodziny dotkniętej przemocą odbywa się w oparciu o procedurę „Niebieskiej Karty” i nie wymaga zgody osoby dotkniętej przemocą w rodzinie.
Formy przemocy:
-
przemoc fizyczna – jeśli ktoś kogoś bije, popycha, szarpie, kopie, dusi,
-
przemoc psychiczna – jeśli ktoś kogoś obraża, wyzywa, poniża, nie pozwala na kontakt z bliskimi, kontroluje czyjeś działania, stale krytykuje,
-
przemoc seksualna – jeśli ktoś kogoś molestuje, zmusza do współżycia lub jakichkolwiek innych zachowań seksualnych,
-
inne zachowania – na przykład jeśli ktoś pozbawia kogoś opieki, której potrzebuje, zmusza do picia alkoholu, brania narkotyków.
Instytucje gdzie można uzyskać pomoc gdy doznajesz przemocy domowej to m.in.: Policja, Ośrodek Pomocy Społecznej, Sąd Rejonowy, Prokuratura, szkoły, lekarz rodzinny, szpitale.